Χρυσό μετάλλιο ο Πετρούνιας – Έγραψε ιστορία με τον 5ο ευρωπαϊκό τίτλο

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη Βασιλεία και επιβεβαίωσε ότι είναι ο κορυφαίος αθλητής του κόσμου στους κρίκους, κάνοντας… περίπατο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Έχοντας αφήσει πίσω του το σοβαρό τραυματισμό του, ο Έλληνας πρωταθλητής επανήλθε και στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου, αφού δεν είχε αντίπαλο στον αγώνα της Ελβετίας και βαθμολογήθηκε με 15.400 βαθμούς στο εξαιρετικό πρόγραμμά του.
Ο Πετρούνιας κατέκτησε έτσι το πέμπτο ευρωπαϊκό του τίτλο, για να γίνει πια ο πολυνίκης του θεσμού στους κρίκους, αφήνοντας πίσω του τον Ιταλό, Γιούρι Κέκι, με τις τέσσερις κατακτήσεις τη δεκαετία του 90′.
Στη Βασιλεία, το ασημένιο μετάλλιο έλαβε ο Ρώσος, Νικίτα Ναγκόρνιι (με 15.033 βαθμούς) ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ιταλός, Σαλβατόρε Μαρέσκα (με 14,900 βαθμούς).

Πηγή: newsit.gr