![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/αρχείο-λήψης-11-2.jpg?resize=509%2C285&ssl=1)
Βρίσκεσαι στη στάση αναμονής του λεωφορείου σε ένα από τα πιο κοσμικά νησιά της Ελλάδας;Βαριέσαι να περιμένεις; Οι κάτοικοι της Πάρου φρόντισαν για σένα ώστε ο χρόνος σου στη στάση του ΚΤΕΛ να κυλάει ευχάριστα, δημιουργώντας στο δρόμο Παροικιάς-Αλυκή στην περιοχή Σύριγγα, μια δανειστική βιβλιοθήκη. Στο εξωτερικό της στάσης αναγράφεται η λέξη βιβλιοθήκη τόσο στα ελληνικά όσο και στα αγγλικά ενώ το εσωτερικό του κτίσματος διαθέτει καρέκλα και τραπέζι όπου οι επιβάτες μπορούν να διαβάσουν διάφορα βιβλία που φιλοξενούνται στο χώρο.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/αρχείο-λήψης-10.jpg?resize=524%2C392&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/αρχείο-λήψης-9.jpg?resize=524%2C392&ssl=1)
Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν από τη συγγραφέα Ευτυχία Γιαννάκη και δείχνουν πόσο προσεγμένη είναι η ιδιαίτερη αυτή βιβλιοθήκη, η οποία μετατρέπει την αναμονή του επισκέπτη σε μια ευχάριστη εμπειρία, περνώντας δημιουργικά το χρόνο του μέχρι την επιβίβαση.
![ÎÏ
Ïή η εικÏνα δεν ÎÏει ιδιÏÏηÏα alt. Το Ïνομα ÏοÏ
αÏÏείοÏ
είναι ÏÏÏο-ÏÏαÏη-κÏελ.png](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB.png?w=1200&ssl=1)
Αγαπημένη δανειστική βιβλιοθήκη- Στάση ΚΤΕΛ στην Πάρο! ⛱
#diavazo Eftychia Giannaki | www.giannaki.com
Μαρία Κοντογιάννη