![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/12/sxoleia-internet1.jpg?w=1200&ssl=1)
Τρεις διαφορετικές δράσεις με μία συνισταμένη για το διαδίκτυο στα σχολεία, υλοποίησε ο Δήμος Τρικκαίων.
Η συνισταμένη είναι η παροχή εξοπλισμού για χρήση διαδικτύου και οι δράσεις είναι:
1. Υποδομή για διαδίκτυο
Ο Δήμος Τρικκαίων παρείχε την υποδομή για διαδίκτυο σε όλα τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στηρίζοντας την προσπάθεια των εκπαιδευτικών να μετέχουν στην τηλεκπαίδευση και από το σχολείο, η Σχολική Επιτροπή ικανοποίησε τα αιτήματα των διευθυντών/τριών και εγκατέστησε την υποδομή για τον εξοπλισμό και τη δομημένη ενσύρματη καλωδίωση.
2. Υποδομή για αίθουσες Πληροφορικής
Ο Δήμος Τρικκαίων συνέδραμε στην ολοκλήρωση της εγκατάστασης εξοπλισμού στις αίθουσες πληροφορικής των σχολείων. Πρόκειται για εξοπλισμό, ο οποίος παραδόθηκε σε σχολικές μονάδες από το Υπουργείο Παιδείας. Ο Δήμος Τρικκαίων, στην ευθύνη του οποίου είναι τα διδακτήρια, με τη συνεργασία των διευθυντών/τριών και των εκπαιδευτικών, προέβη στις απαραίτητες ενέργειες σε κάθε αίθουσα, ώστε αυτή να είναι πλήρως λειτουργική, σε επίπεδα τεχνικό και εξοπλισμού πληροφορικής.
3. Διαδίκτυο στα κυλικεία
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/12/sxoleia-internet3.jpg?w=1200&ssl=1)
Βάσει της νομοθεσίας, η ταμειακή μηχανή των κυλικείων θα έπρεπε να πληροί τις σύγχρονες προδιαγραφές. Ο Δήμος Τρικκαίων επέκτεινε τη σύνδεση του διαδικτύου και στα σχολικά κυλικεία, για να εξυπηρετούνται οι ενοικιαστές τους και η εκπαιδευτική κοινότητα βάσει των νόμιμων διατάξεων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/12/sxoleia-internet2.jpg?w=1200&ssl=1)
Από το γραφείο Τύπου του Δήμου Τρικκαίων