![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/img_2817.jpg?w=1200&ssl=1)
Με κάθε Επισημότητα και λαμπρότητα εορτάστηκαν τα Άγια Θεοφάνεια στην Πύλη όπου το πρωί της Δευτέρας ημέρα της Εορτής Θεοφανείων , στον Ιερό Ναό του Αγίου Βησσαρίωνος Πύλης τελέστηκε αρχικά η θεία λειτουργία και ο Μέγας Αγιασμός , παρουσία των Πολιτικών και Στρατιωτικών Αρχών του Τόπου με Επικεφαλής του Δημάρχου Πύλης κ. Κωνσταντίνου Μαράβα και πλήθος πιστών.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/img_2793.jpg?w=1200&ssl=1)
Ακολούθως σχηματίστηκε μεγαλειώδης πομπή όπου κατευθύνθηκε προς τον Πορταικό ποταμό όπου έγινε η Κατάδυση του Τιμίου Σταυρού
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/img_2803.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/img_2807.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/img_2826.jpg?w=1200&ssl=1)