![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/05/img-20230519-153709.jpg?w=1200&ssl=1)
Την Τετάρτη 17-05-23 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Αγίου Βησσαρίωνα Τρικάλων από τα νηπιαγωγεία Λυγαριάς, Πηγής, Μουριάς και το δημοτικό σχολείο Λυγαριάς με αφορμή την Διεθνή Ημερα Μουσειων (18-05), έχοντας ως εκπαιδευτικό στόχο την γνώση και την ευαισθητοποίηση των μικρών μαθητών με την ιστορία, τον πολιτισμό και την λαϊκή παράδοση του τόπου μας .
Οι εκπαιδευτικοί των σχολείων ευχαριστούν τον συλλέκτη του Μουσείου κ.Μαρδανη για τη όμορφη, φιλόξενη και διδακτική ξενάγηση που παρείχε στον εντυπωσιακά πλούσιο σε εκθέματα χώρο του!