Ο Εσπερινός του Αγίου Χριστοφόρου στη Λυγαριά.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/05/iereis.jpg?w=1200&ssl=1)
Με τη δέουσα θρησκευτική κατάνυξη και τη αρμόζουσα λαμπρότητα εορτάστηκε η μνήμη του Αγίου Χριστοφόρου, στον ομώνυμο Ιερό Ναό της Λυγαριάς, με την τέλεση πανηγυρικού Εσπερινού, παρουσία του Δημάρχου Πύλης κου Κωνσταντίνου Μαράβα και πλήθους πιστών.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/05/litaneia.jpg?w=1200&ssl=1)
Ακολούθησε λιτανεία της Εικόνας του Αγίου Χριστοφόρου στους δρόμους της Λυγαριάς και στην συνέχεια έγινε η Αρτοκλασία στον αύλειο χώρο της Εκκλησίας.
Παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος Πύλης κ. Κωνσταντίνος Μαράβας, ο Πρόεδρος της Τ.Κ. Λυγαριάς κ Τσιώκος Άρης οι Αντιδήμαρχοι Πολιτισμού κ. Γεώργιος Τζιορτζιώτης, Οικονομικών κ. Μάκης Παπαγεωργίου, ο Επικεφαλής της Μείζονος Αντ/σης κ. Θεόδωρος Χήρας , ο Δ/ντής του Κ.Υ. Πύλης κ. Ιωάννης Κουτσονάσιος, οι Π. Σ. κ. Ντίνος Μπάρδας, κ. Χρήστος Γακόπουλος, η Πρόεδρος της ΔΕΥΑΠ κ. Λαμπρινή Οικονόμου και πολλοί δημοτικοί σύμβουλοι.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/05/episimoi.jpg?w=1200&ssl=1)