![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190416_200053.jpg?w=1200&ssl=1)
Σε όμορφη και συγκινητική ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Επιμελητηρίου, η εκδήλωση του ΦΙΛΟΣ Τρικάλων για την απονομή του “βραβείου φιλίας Τρικάλων” για το 2018, στον Καθηγητή Αρχαιολογίας κ.Νίκο Νικονάνο. Ο κ. Νικονάνος, με το πλούσιο αρχαιολογικό του έργο και τις επιστημονικές δημοσιεύσεις του συνέβαλε στην ανάδειξη, διάσωση και προβολή των βυζαντινών μνημείων της Θεσσαλίας και του Ν. Τρικάλων ιδιαίτερα.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190416_195612.jpg?w=1200&ssl=1)
Για το έργο του καθηγητή μίλησε ο φιλόλογος-δρ ιστορίας της εκπαίδευσης Θεόδωρος Νημάς, ενώ για το βραβείο Φιλίας Τρικάλων ως θεσμό μίλησε ο αντιπρόεδρος του ΦΙΛΟΣ κ.Δημήτρης Κωνσταντινίδης.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190416_195639.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190416_195859.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190416_200432.jpg?resize=589%2C262&ssl=1)