![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/11/skmbt_c36020112811100.jpg?w=1200&ssl=1)
Η κεντρική γέφυρα του Ληθαίου που κατασκευάστηκε το 1886 στη Γαλλία και μεταφέρθηκε κατόπιν στα Τρίκαλα επί Δημαρχίας Κων/νου Ραδινού, είναι εξ ολοκλήρου μεταλλική και έχει μήκος 30 μέτρα και ύψος 5 μέτρα.
Η γέφυρα στήθηκε το 1889 επί Δημαρχίας Γεωργίου Κανούτα και τα εγκαίνια της έγιναν τον Δεκέμβριο του 1889.
Στα εγκαίνια παραβρέθηκε και ο Βασίλειος Γ. Δεληλίγκας ως απλός πολίτης και απευθυνόμενος προς τον Δήμαρχο του είπε «Δήμαρχε σήμερα εγκαινιάσαμε την «Κυρά των Τρικάλων» και πρέπει να την προσέξουμε σαν τα μάτια μας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/11/skmbt_c36020112811090.jpg?w=1200&ssl=1)
Από το αρχείο του Δημητρίου Γ. Δεληλίγκα-πρ. Δημοτικού Συμβούλου Τρικκαίων