Από τον Σύλλογο Νέων Πηγής παρουσία του Δημάρχου Πύλης Κων/νου Μαράβα.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/img-321744987-1.jpg?resize=800%2C533&ssl=1)
Με αρκετό κόσμο πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση «Πασχαλινό Σεργιάνι» η αναβίωση του εθίμου την Δευτέρα 6 Μαΐου Δεύτερη Ημέρα του Πάσχα στον αύλειο χώρο της Εκκλησίας των Αγίων Θεοδώρων Πηγής, από τον Σύλλογο Νέων Πηγής.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/232636363263244988-1.jpg?resize=1098%2C734&ssl=1)
Παρουσιάστηκαν τα χορευτικά Τμήματα του Συλλόγου που χόρεψαν πασχαλινούς παραδοσιακούς χορούς υπό τον ήχο ζωντανής ορχήστρας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/img-320844985.jpg?resize=777%2C518&ssl=1)
Χαιρετισμό έκανε ο Δήμαρχος Πύλης κ, Κων/νος Μαράβας και ευχήθηκε Χρόνια Πολλά –Χριστός Ανέστη. Παρόντες ήταν ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Πηγής κ. Απόστολος Κερασιώτης και η Αντιδήμαρχος κ. Μαρίνα Πανάγου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/img-321144984.jpg?resize=777%2C518&ssl=1)