![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/hl-35950372220.jpeg?resize=512%2C383&ssl=1)
Τον αθλητικό πλούτο των Τρικάλων εξερεύνησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Καλαμπάκας. Επισκεπτόμενοι/ες το Δημοτικό Ιστορικό Αθλητικό Μουσείο Τρικάλων την Τέταρτη 13 Δεκεμβρίου 2023, ξεναγήθηκαν και ενημερώθηκαν από την υπάλληλο κ. Γ. Κωφού για τα όσα εκτίθενται στο Μουσείο.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/hl-35950372217.jpeg?resize=512%2C383&ssl=1)
Εκθέματα σημαντικά και πολύτιμα σε ιστορικό και αθλητικό επίπεδα, καθώς ξεδιπλώνουν μια ευρεία γκάμα δράσεων, ρεκόρ, αγώνων, αγωνίας, νικών, προετοιμασίας, υποδομών. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευαν ο διευθυντής κ. Γρηγόρης Δερεκενάρης και εκπαιδευτικοί του σχολείου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/hl-35950372215-1.jpeg?resize=512%2C383&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/hl-35950372219.jpeg?resize=512%2C383&ssl=1)
Από το γραφείο Τύπου του Δήμου Τρικκαίων