Δημήτρης Κουρέτας: «Να εκλεγούν οι καλύτεροι, να αναδειχθούν τα θέματα της Θεσσαλίας
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/06/6gk20162.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
Στο 13ο Δημοτικό σχολείο Λάρισας στη συνοικία Αβέρωφ άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Δημήτρης Κουρέτας, ενώ μαζί του ήταν η Αντιπεριφερειάρχης Λάρισας κ.Μαρία Γαλλιού.
Ο Περιφερειάρχης, συνομίλησε με τους πολίτες που βρισκόταν στο εκλογικό κέντρο ενώ ενημερώθηκε από τους δικαστικούς αντιπροσώπους για την εκλογική διαδικασία.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/06/6gk20008.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
Σε δηλώσεις του χαρακτήρισε κρίσιμες τις εκλογές καθώς όπως επεσήμανε ήρθε η ώρα η Ευρώπη να λύσει σημαντικά προβλήματα, επισημαίνοντας ενδεικτικά το ζήτημα της ανταγωνιστικότητας σε σχέση με τις Ηνωμένες Πολιτείες, το ενεργειακό καθώς και θέματα που αφορούν στην Κοινή Αγροτική Πολιτική. Ο Περιφερειάρχης εξέφρασε την ελπίδα να εκλεγούν οι καλύτεροι. προκειμένου να αναδειχθούν τα ζητήματα της χώρας και της Θεσσαλίας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/06/6gk29878.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
Αμέσως μετά ο Περιφερειάρχης , επισκέφτηκε εκλογικά κέντρα, για να ενημερωθεί για την εξέλιξη της εκλογικής διαδικασίας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/06/6gk20213-1.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)