![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/received_2558723567731549.jpeg?w=1200&ssl=1)
Εκπαιδευτικοί και μαθητές του δημοτικού σχολείου Ριζώματος φέρνουν στις μνήμες των παλιών τα μαθητικά τους χρόνια και στα μάτια των νεότερων σχολικές στιγμές μιας άλλης εποχής!
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/received_652582518641902.jpeg?w=1200&ssl=1)
Ο διευθυντής Χρήστος Τρικάλης και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Ριζώματος, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ «Learn from each other, with each other – Μαθαίνω από τους άλλους, για του άλλους» που συμμετέχει με άλλα πέντε Ευρωπαϊκά σχολεία από τις χώρες: Γαλλία, Σουηδία, Ιταλία, Ιρλανδία και Πολωνία, δημιούργησαν μία αίθουσα παλιού Δημοτικού Σχολείου με θρανία του παλιού Δημοτικού Σχολείου Ελληνοκάστρου, τα οποία βρέθηκαν στην κοινότητα Ελληνοκάστρου του Δήμου Τρικάλων.
Η αίθουσα – μουσείο ονομάστηκε «Δημοτικό Σχολείο Ελληνοκάστρου» και είναι επισκέψιμη σε μαθητές και εκπαιδευτικούς άλλων σχολείων, αλλά και σε οποιονδήποτε θελήσει να την επισκεφτεί.