Πόλο έλξης αποτέλεσαν σήμερα το πρωί τα αμέτρητα κεφαλόπουλα (κέφαλοι) που συγκεντρώθηκαν κατά κοπάδια στο ύψος της κεντρικής γέφυρας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/02/IMG_0758-1024x683.jpg?resize=1024%2C683&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/02/IMG_0772-1024x683.jpg?resize=1024%2C683&ssl=1)
Πολλοί ήταν εκείνοι που κοντοστάθηκαν να παρατηρήσουν την εντυπωσιακή μάζωξη,ενώ άλλοι προτίμησαν να ρίξουν μπουκιές από ψωμάκι και κουλουράκια, προκαλώντας ντελίριο στους κέφαλους που ορμούσαν για να πιάσουν τη “λεία” !
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/02/IMG_0753-1024x683.jpg?resize=1024%2C683&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/02/IMG_0759-1024x683.jpg?resize=1024%2C683&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/02/IMG_0760-1024x683.jpg?resize=1024%2C683&ssl=1)
Ο κέφαλος είναι ψάρι 30-70 εκατοστών και ζεί κατά κοπάδια κυρίως σε ρηχά νερά, μέσα σε λιμάνια, σε λιμνοθάλασσες και καμιά φορά ανηφορίζουν και στα ποτάμια.Φθάνει σε ενηλικίωση στα 6-8 χρόνια και γεννά στο πέλαγος από τον Ιούλιο μέχρι του Οκτώβριο.