Το άγρυπνο μάτι του νόμου στις γειτονιές και συνοικίες των Τρικάλων αποτελούν νέοι σε ηλικία υπάλληλοι που έχουν καταρτιστεί κατάλληλα για να θυμίζουν στους παραβάτες ότι κάνουν παράβαση απονέμοντας παράλληλα δικαιοσύνη. Ο ρόλος του δεν είναι εισπρακτικός διότι οι παρεμβάσεις τους έχουν συγκεκριμένη στόχευση: να αναβαθμίσουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των Τρικάλων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/dimotiki-astinomia1-720x400.jpg?resize=720%2C400&ssl=1)
Στο Δήμο Τρικκαίων, το στελεχιακό δυναμικό της υπηρεσίας ανέρχεται στους δώδεκα (12), οι οποίοι θα αυξηθούν σημαντικά στους τριάντα δύο (32) μόλις επιστρέψουν οι <<εγκλωβισμένοι>> συνάδελφοι τους, που υπηρετούν στα καταστήματα κράτησης. Εξαιτίας των “ειδικών συνθηκών”, με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, οι Δημοτικοί Αστυνόμοι στην πόλη μας εργάζονται σε εξαήμερη βάση, με 2 βάρδιες από τις 07.00 πμ έως τις 23.00 μμ.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/20190305_103155.jpg?w=1200&ssl=1)
Το έργο τους σε ορισμένους συμπολίτες μας είναι δυσάρεστο καθότι μπαίνει φραγμός σε “καθεστηκυίες συνήθειες”.Οι υπόλοιποι, οφείλουμε να τους δούμε υπό διαφορετικό πρίσμα, αυτό του βοηθού του πολίτη!
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/20190305_105626.jpg?w=1200&ssl=1)