Δράσεις για την ημέρα Erasmus Days παρουσία της Νίκης Κεραμέως

Παρουσία της Υπουργού Παιδείας ΝΙΚΗΣ ΚΕΡΑΜΕΩΣ στα Τρίκαλα, στο Μουσείο Τσιτσάνη μαθητές και εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, παρουσίασαν υβριδικά, με φυσική παρουσία αλλά και τηλεδιάσκεψη τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα των σχολείων τους, στο πλαίσιο της Πανευρωπαϊκής Δράσης ERASMUS DAYS 2022.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκε ο Δήμαρχος Τρικκαίων Δημήτρης Παπαστεργίου, o Αντιπεριφερειάρχης Ντίνος Μπάρδας, ο εκπρόσωπος της Μητρόπολης Τρίκκης, Γαρδικίου και Πύλης, Πρωτοπρεσβύτερος π. Αθανάσιος Γκιουλέκας, οι Διευθυντές Α/θμιας και Δ/θμιας εκπαίδευσης:

Τρικάλων

Τρικάλης Χρήστος

Καπανιάρης Αλέξανδρος

Καρδίτσας

Γκόλτσος Κωνσταντίνος

Ζαχαρής Κωνσταντίνος

Λάρισας

Ζέρβας Νίκος

Μαγνησίας

Σαβελίδης Σωκράτης

ο Οργανωτικός Συντονιστής του ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας

Κωτούλας Βασίλειος

ο Προϊστάμενος του ΚΕΔΑΣΥ

Σπαθής Απόστολος,

καθώς επίσης Διευθυντές και εκπαιδευτικοί Σχολικών μονάδων.

Οι σχολικές μονάδες που παρουσίασαν δράσεις είναι οι:

ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ

  1. Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων, πρόγραμμα “ICT AND ROBOTICS IN PRESCHOOL EDUCATION: A MORE ATTRACTIVE WAY FOR LEARNING”, Άννα Μαγκιώση & Αικατερίνη Παπαγιάννη.
  2. 1ο Δ.Σ. Τρικάλων, πρόγραμμα “Promoting Awareness of Climate change through adopting and sharing smart practices within our school communities, locally and globally”, Σπανός Νικόλαος &  Διαμαντή Ελένη.
  3. 2ο Δ.Σ. Τρικάλων, πρόγραμμα “Building Emotional intelligence and self-Awareness through Mindful practices”, Σκανδάλη Χρυσούλα. 
  4. 27ο Δ.Σ. Τρικάλων «ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΠΑΠΠΑΣ», πρόγραμμα “Let’s reverse the Earth’s clock together!”, Βασίλειος Παπαγιάννης & Χαντζάρα Άννα
  5. 28ο Δ.Σ. Τρικάλων & 13ο Δ.Σ. Τρικάλων, πρόγραμμα “Exploring the implementation of Social and Emotional Learning (SEL) in Primary Schools across the subject areas of Physical Education (PE) and Drama in Education (DE)”, Κουτελίδας Αχίλλειος & Λούδας Δημήτριος.
  6. 33ο Δ.Σ. Τρικάλων, πρόγραμμα «Διδασκαλία Ίσων Ευκαιριών», Λαγοπούλου Ευαγγελή & Μουστάκα Ανθούλα.
  7. Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων, προγράμματα “Playing and learning from the past” & «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις Δεξιότητες μάθησης (The 4Cs)», Κική Γρηγορίου.
  8. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, «Art Beyond Gaze», Ιωάννα Χατζοπούλου, Ζήσης Ζίκος.
  9. Γυμνάσιο Βαλτινού Τρικάλων, πρόγραμμα «Ανάπτυξη Δραστηριοτήτων STEM στο σχολείο», Παπαβασιλείου Βασιλική & Κοσβύρας Νικόλαος.
  10. 7ο ΓΕΛ Τρικάλων, πρόγραμμα, “HISTORY TEACHES US NOTHING!? -EUROPE AND MIGRATION IN THE PAST, PRESENT AND FUTURE”, Αζέλης Αγαθοκλής, Λυγούρα Ανδρομάχη & Καραμήτρου Αριστέα.
  11. 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων, πρόγραμμα “SODART” – «Κοινωνικοποίηση ατόμων με ειδικές ανάγκες/ικανότητες που έχουν να επιδείξουν επαγγελματικές καλλιτεχνικές δραστηριότητες», Νικόλαος Ντόγκας & Θεοδώρα Φαλαγκάρα.
  12. Μουσικό Σχολείο Τρικάλων, πρόγραμμα “Les Petits Τravailleurs d’Europe Εxplorent les Métiers Verts d’Avenir”, Ευαγγελία Σύρρου.
  13. 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Τρικάλων, πρόγραμμα «Οδεύοντας προς ένα πράσινο ψηφιακό μέλλον», Γεωργία Κουράκου & Αγορίτσα Σκαμπαρδώνη.
  14. Πρότυπο ΕΠΑΛ Τρικάλων, πρόγραμμα “MUSEUM EDUCATION IN A DIGITAL ERA (MEDE)” «Η Μουσειακή εκπαίδευση σε μια ψηφιακή εποχή», Αβδελίδου Ελένη & Αβδελίδης Ευάγγελος.
  15. 5ο Γυμνάσιο Τρικάλων, πρόγραμμα “Growing young ECOlogists with STEM”, Φανή Σμιξιώτη & Μαρία Μιχαήλ.
  16. 3ο ΓΕΛ Τρικάλων, «Οδυσσέας Ελύτης», πρόγραμμα “Join The European Table”, Μαρία Σαμαρά & Δήμητρα Βαργιάμη.
  17. 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, πρόγραμμα “FIT 4 LIFE”, Μαγαλιού Καλλιόπη, Μπανάσιου Ευαγγελία.
  18. Εσπερινό Γυμνάσιο Τρικάλων, πρόγραμμα «ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ – ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ», Πατέρα Αναστασία & Μαγειρίας Δημήτριος.

ΜΕ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ

  1. 4ο ΝΓ Ν. Ιωνίας Βόλου, πρόγραμμα “LITTLE EINSTEINS”, Αποστολία Μπέκα & Βιβή Φακυρούδη.
  2. Δ.Σ. Ανάβρας, πρόγραμμα “FUTURE IS IN US” – «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΤΟΥ», Νάστος Γεώργιος & Σταματοπούλου Αδαμαντία.
  3. 32ο Δ.Σ. Λάρισας, πρόγραμμα «ΕΛΙΑ – Η ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ», Μποντικούλη Ευανθία & Στεργιούλη Αικατερίνη.
  4. 2ο Δ.Σ. Καρδίτσας, πρόγραμμα «Η ΦΥΣΗ ΜΑΣ ΚΑΛΕΙ», Αθηνά Καζάνα & Σταυρούλα Τσιαντούλα.
  5. 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Λάρισας, πρόγραμμα “Legends.com” – “With Legends we Communicate, we Connect, we Collaborate, we Create for a Better Future”, Ζέτα Τσίγκα & Αβραάμ Ζιώγας.
  6. ΓΕΛ Γόννων, πρόγραμμα “EDUCATING THE DEMOCRATIC CITIZENS OF TOMORROW”, Γκανάτσιου Αικατερίνη & Ανδρέου Μαρία.
  7. 6ο Γυμνάσιο Λάρισας, πρόγραμμα «Ανοιχτοί Σχολικοί Ορίζοντες», Βασίλειος Παπαμαργαρίτης & Ασημίνα Εξάρχου.
  8. 11o Γυμνάσιο Λάρισας, πρόγραμμα «Βελτίωση των εκπαιδευτικών και παιδαγωγικών προσεγγίσεων διδασκαλίας και μάθησης για ένταξη μαθητών που ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες», Αθανάσιος Τάσης & Φοίβη Μπαλωτή.
  9. ΓΕΛ Προαστίου Καρδίτσας, πρόγραμμα “GEOMETRICIAN’S VIEWS”, Αιμίλιος Βλάστος & Φιλιώ Μπεχράκη.
  10. ΕΠΑΛ Σοφάδων, πρόγραμμα “Learning By Doing”, Γεωργία Αμπατζή & Μάνος Μαυρέλος
  11. Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, πρόγραμμα “ECOCOM”, Γεωργία Καραγιάννη.

(http://dipe.tri.sch.gr/new2/?p=10072)

Copyright 2022

Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.
Το περιεχόμενο της σελίδας καθώς και οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του εκδότη.
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναδημοσίευση περιεχομένου χωρίς έγγραφη άδεια.

Μέλος του eMedia