![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/11/trikala-teba1.jpg?w=1200&ssl=1)
Ξεκίνησε από τον Δήμο Τρικκαίων η – για δεύτερη φορά – διανομή τροφίμων κατ’ οίκον για ωφελούμενους/ες του προγράμματος ΤΕΒΑ. Με βάση την εμπειρία και τον τρόπο διανομής που υλοποίησε ο Δήμος από την πρώτη καραντίνα, σχεδιάστηκε η εκ νέου παράδοση των τροφίμων με πλήρη τήρηση όλων των μέτρων ασφαλείας για τους εργαζόμενους/ρε και ωφελούμενους/ες.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/11/trikala-teba2.jpg?w=1200&ssl=1)
Στόχος του Δήμου Τρικκαίων, να παραμείνει ενεργή η κοινωνική μέριμνα, ειδικά αυτήν την περίοδο, με ταυτόχρονη προφύλαξη όλων από τον κορονοϊό.
Η πρώτη φάση της διανομής υλοποιείται ήδη στις κοινότητες τους Δήμου, με τη συμβολή και τη συνεισφορά των κατά τόπους προέδρων.
Ακολουθεί η πόλη των Τρικάλων, όπου ο Δήμος μερίμνησε και δημιούργησε ειδικό τηλεφωνικό κέντρο. Οι εργαζόμενοι/ες της Δ/νσης Κοινωνικής Μέριμνας ειδοποιούν τηλεφωνικώς τους/τις ωφελούμενοι/ες και κλείνεται ραντεβού για την παράδοση των τροφίμων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/11/1606387663055_trikala-teba.jpg?w=1200&ssl=1)
Για τον μήνα Νοέμβριο θα διανεμηθεί νωπό κρέας σε 2.612 δικαιούχους (1.427 στα Τρίκαλα, 737 Ρομά και 448 στα χωριά του Δήμου Τρικκαίων
Από το γραφείο Τύπου του Δήμου Τρικκαίων