![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/05/IMG_20190523_120113.jpg?w=1200&ssl=1)
Ένα κοριτσάκι ξαπλωμένο σε χαλάκι στον πεζόδρομο της Ασκληπιού, (προφανώς το άφησε εκεί η μαμά του) μαγνήτισε τα βλέμματα των περαστικών, που έδειχναν απορημένοι για την αλλότρια για τα δεδομένα μας εικόνα.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/05/IMG_20190523_124423.jpg?w=1200&ssl=1)
Σίγουρα, οι Τρικαλινοί έχουν αποδεδειγμένα καλά κοινωνικά αντανακλαστικά, ωστόσο η συνύπαρξη πολιτισμών με κουλτούρες που απέχουν παρασάγγας από τη δική μας, απαιτεί προεργασία σε συγκεκριμένη βάση, διότι εικόνες σαν κι αυτή πρεπει να εκλείψουν.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/05/IMG_20190523_120213.jpg?w=1200&ssl=1)