![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190412_202953.jpg?w=1200&ssl=1)
Σε κλίμα θρησκευτικής κατάνυξης και παρουσία εκατοντάδων πιστών τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ναο Αγίου Νικολαου η ακολουθία του ακαθίστου ύμνου προς την Υπεραγία Θεοτόκο, στην οποία χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρίκκης και Σταγών κκ Χρυσόστομος.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190412_203617.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190412_203531.jpg?w=1200&ssl=1)
Οι πιστοί συνέρρευσαν με ευλάβεια στον Μητροπολιτικό ναό για να προσκυνήσουν τη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας Πορταϊτισσας και να ζητήσουν τη βοήθεια Της.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190412_203450.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190412_203014.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190412_202949.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190412_203025.jpg?w=1200&ssl=1)