![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/screenshot_20200202_110219.jpg?w=1200&ssl=1)
Ένα υπέροχο γλέντι με ήχους των Βλάχικων και Ηπειρώτικων πανηγυριών έγινε το βράδυ του Σαββάτου στον ετήσιο χορό της Φιλεκπαιδευτικής Αδελφότητας Τζούρτζιας Αθαμανίας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_230404.jpg?w=1200&ssl=1)
Εκατοντάδες μέλη και φίλοι της αδελφότητας γέμισαν ασφυκτικά την αίθουσα του Memories Hall και διασκέδασαν με την μοναδική ορχήστρα του Νίκου Φιλιππίδη.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221335.jpg?w=1200&ssl=1)
Το αμείωτο κέφι και ο ασταμάτητος χορός έκαναν τη βραδιά αξέχαστη για τους Βλάχους του Ασπροποτάμου που άφησαν για λίγο τα προβλήματα της δύσκολης καθημερινότητας και ξεφάντωσαν παραδοσιακά.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222234.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221425.jpg?w=1200&ssl=1)
Η Πρόεδρος της Φ.Α.Τ.Α κα Έλενα Ράπτη, απηύθυνε εγκάρδιες ευχές για τη νέα χρονιά και ευχαρίστησε τους παρευρισκόμενους που τίμησαν την σημαντική εκδήλωση.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221449.jpg?w=1200&ssl=1)
Την Βασιλόπιτα ευλόγησε ο πατήρ Ευάγγελος Σαμαράς και ακολούθησαν βραβεύσεις χορηγών και μαθητών που εισήχθησαν σε ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222036_1.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222300.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222240_1.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222105.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221947_1.jpg?w=1200&ssl=1)
Στην αρχή της εκδήλωσης τα χορευτικά τμήματα του πολιτιστικού και επιμορφωτικού συλλόγου Μεγαλοχωρίου παρουσίασαν με χάρη και λεβεντιά διάφορους χορούς του τόπου.
Τη σκυτάλη πήρε ο χορός των επισήμων και μετά η πίστα γέμισε από κόσμο, σε ένα γλέντι που κράτησε μέχρι αργά.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/screenshot_20200202_112509.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/screenshot_20200202_112633.jpg?w=1200&ssl=1)
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν πολιτικά πρόσωπα και άλλοι γνωστοί Τρικαλινοί.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_230153.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222651.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_225317.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222319-1.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222231.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221437.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221415.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_222044.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221349.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221340.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/img_20200201_221319.jpg?w=1200&ssl=1)