![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/05/IMG_20190515_201149.jpg?w=1200&ssl=1)
Καζάνι που βράζει θυμίζει η κατάσταση που επικρατεί στους κόλπους των σχολικών καθαριστριών μετά τις κενές υποσχέσεις για μετατροπή των συμβάσεων τους σε αορίστου χρόνου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/05/IMG_20190515_200735.jpg?w=1200&ssl=1)
Το κλίμα γενικής δυσαρέσκειας λόγω της εργασιακής ανασφάλειας αποτυπώθηκε στη χθεσινή γενική συνέλευση που πραγματοποίησε το τοπικό σωματείο Καθαριστών – Καθαριστριών Τρικάλων στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου.
Παρουσία του προέδρου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Υπαλλήλων, Δημήτρη Καραγεωργόπουλου, το συνδικαλιστικό όργανο των καθαριστριών ανέλυσε διάφορα χρονίζοντα ζητήματα, όπως ο σταθερός μισθός, εργασιακά διακαιώματα και αναγνώριση της επικινδυνότητας του επαγγέλματος. Ο κ.Καραγεωργόπουλος απο την πλευρά του, προέτρεψε τις εργαζόμενες γυναίκες να μείνουν ενωμένες και να βρίσκονται σε συνεχή επαφή με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ιδιωτικών Υπαλλήλων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/05/IMG_20190515_201221.jpg?w=1200&ssl=1)