Με τη δέουσα επισημότητα και παρουσία σύσσωμων των εργαζομένων στην Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων, πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη ομιλία για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου 1821. Η σεμνή εκδήλωση εντάσσεται στο πρόγραμμα των επετειακών εκδηλώσεων που λαμβάνουν χώρα στην πόλη των Τρικάλων και κορυφώνονται την Δευτέρα στις 12 το μεσημέρι, με την μαθητική και στρατιωτική παρέλαση.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/IMG_20190322_134201.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/IMG_20190322_134137.jpg?w=1200&ssl=1)
Για το βαθύτερο νόημα της ελληνικής επανάστασης και τα διαχρονικά μηνύματα του αγώνα των προγόνων μας μίλησε ο φιλόλογος κ.Βασίλειος Αδάμος…. “να ορθώσουμε το εθνικό μας ανάστημα και την υπερηφάνεια και να γίνουμε ήρωες στον καθημερινό αγώνα που δίνουμε” τόνισε χαρακτηριστικά!