![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/fb_img_1580370581422.jpg?w=1200&ssl=1)
Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020, στα γραφεία της Αστυνομικής Διεύθυνσης Τρικάλων, πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής Πιστοποιητικών Εκπαίδευσης Πρώτων Βοηθειών σε Αστυνομικούς του Νομού Τρικάλων, οι οποίοι παρακολούθησαν το 12ωρο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, ” Εκπαίδευση Πρώτων Βοηθειών για την Ελληνική Αστυνομία ” από τον Αστυνομικό Διευθυντή Τρικάλων Γιώργο Σπηλιόπουλο την Πρόεδρο του Περιφερειακού Τμήματος Ε.Ε.Σ. Βανέσα Μηλιώνη και την Νοσηλεύτρια – Εκπαιδεύτρια Πρώτων Βοηθειών Ελένη Γιοβανοπούλου. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν συνολικά τριακόσιοι τρεις (303) Αστυνομικοί.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/fb_img_1580370578985.jpg?w=1200&ssl=1)
Σκοπός του προγράμματος είναι οι Αστυνομικοί να είναι σε θέση να προσφέρουν αποτελεσματική βοήθεια με ασφάλεια, σε οποιοδήποτε έκτακτο περιστατικό χρειαστεί έως ότου έρθουν οι αρμόδιοι.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/fb_img_1580370576492.jpg?w=1200&ssl=1)