![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_20190805_141223.jpg?w=1200&ssl=1)
Μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά καταγράψαμε κραυγαλέες περιπτώσεις αδιαφορίας των ποδηλατών για την ύπαρξη του ερυθρού φωτός με σύμβολο ποδηλάτου που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Καποδιστρίου & Ασκληπιού.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_20190805_141443.jpg?w=1200&ssl=1)
Η εν λόγω σήμανση βρίσκεται πάνω στον ποδηλατόδρομο και απευθύνεται στα δίκυκλα ποδήλατα που πρέπει να περιμένουν να ανάψει πράσινο για να συνεχίσουν την πορεία τους.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_20190805_140758.jpg?w=1200&ssl=1)
Εν τούτοις για τους περισσότερους το κόκκινο των ποδηλατών είναι “αόρατο” με αποτέλεσμα να διασχίζουν την κεντρική διασταύρωση παίρνοντας το σχετικό… ρίσκο.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_20190805_144746.jpg?w=1200&ssl=1)
Να υπενθυμίσουμε ότι πριν 3 χρόνια στα Χανιά, αστυνομικός έκοψε κλήση 700 ευρώ σε ποδηλάτη που παραβίασε τον ερυθρό σηματοδότη. Φυσικά ο άτυχος ποδηλάτης κόντεψε να πάθει…εγκεφαλικό!
![ÎκοÏαν κλήÏη... 700 εÏ
ÏÏ Ïε ÏοδηλάÏη ÏοÏ
ÏÎÏαÏε με κÏκκινο [εικÏνα] | iefimerida.gr 0](https://i0.wp.com/www.iefimerida.gr/sites/default/files/archive-files/klisi_0456.jpg?w=1200&ssl=1)
Ο γράφων είναι υπέρ της ποδηλατικής κίνησης, ωστόσο οι κανόνες πρέπει να ισχύουν για όλους…απλώς είναι θέμα παιδείας.