Ο κύριος Παναγιώτης είναι αναντίρρητα μια εμβληματική μορφή των Τρικάλων.Την περίοδο του χειμώνα περιδιαβαίνει τους δρόμους της πόλης φωνάζοντας δυνατά “ σαλεπάκι ζεστό “, καλώντας τους Τρικαλινούς να γευτούν το ζεστό ρόφημα που ο ίδιος ετοιμάζει.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/IMG_20190302_101507.jpg?w=1200&ssl=1)
Το δε, τρίκυκλο του, γνωστό τοις πάσι! Πάνω του φέρει και την προσωπική του σφραγίδα…το νόημα όλης του της ζωής, όπως μου εκμυστηρεύτηκε, το οποίο τον χαρακτηρίζει ως άνθρωπο.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/IMG_20190302_101542.jpg?w=1200&ssl=1)
Τι το ιδιαίτερο έχει όμως το σαλέπι ; Είναι ένα σούπερ ρόφημα για την τόνωση του οργανισμού!
Μερακλής και λεβεντόπαιδο ο κ.Παναγιώτης, με κέρασε ένα ζεστό σαλεπάκι! Την επόμενη φορά που θα τον συναντήσετε δοκιμάστε, νοστιμότατο, φτιαγμένο με μεράκι!
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/IMG_20190302_102050.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/IMG_20190302_101732.jpg?w=1200&ssl=1)
Αυτό το ημιδιάφανο, πυκνόρρευστο και θερμαντικό ρόφημα μαλακώνει τον λαιμό, λειτουργεί ως αποσυμφορητικό του αναπνευστικού και ανακουφίζει το στομάχι. Είναι πλούσιο σε βιταμίνες αλλά δεν περιέχει τεΐνη ή καφεΐνη, οπότε είναι κατάλληλο και για τα παιδιά, μπορείς να το πιείς ακόμη και πριν από τον ύπνο.