![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/PEZODROMIA-SARAFI1-1.jpg?w=1200&ssl=1)
Εργα βελτίωσης των πεζοδρομίων στο κέντρο της πόλης ξεκίνησε ο Δήμος Τρικκαίων.
Τα έργα στοχεύουν ακριβώς στη βελτίωση της βατότητας από πεζούς και άτομα με κινητικά προβλήματα. Οι εργασίες γίνονται σε αυτήν την πρώτη φάση, στις οδούς Ασκληπιού και Κονδύλη.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/pezodr1.jpg?w=1200&ssl=1)
Κυριαρχεί η τοποθέτηση νέων πλακών, οι εργασίες για την προστασία των δέντρων, η απομάκρυνση επικίνδυνων πλακών, η βελτίωση κομβικών σημείων, αλλά και καλλωπισμοί, όπως το βάψιμο κάγκελων στον πεζόδρομο – ποδηλατόδρομο της οδού Κονδύλη.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/pezodr2.jpg?w=1200&ssl=1)
Τα έργα συνεχίζονται προγραμματισμένα, όπως για παράδειγμα, εργασίες στο πλακόστρωτο της οδού Παύλου Μελά στο Βαρούσι, παραποταμίως και στα «μανάβικα» . Στόχος του Δήμου Τρικκαίων είναι, η πόλη των Τρικάλων να γίνει πιο βατή για όλους, με ελαχιστοποίηση των προβλημάτων για τους πεζούς.