![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_2311905155806707.jpeg?w=1200&ssl=1)
Με κάθε επισημότητα πραγματοποιήθηκαν τα 19α Τσιαβαλιάρεια στην Πιαλεία που οργάνωσε ο Δήμος Πύλης σε συνεργασία με την Τοπική Κοινότητα Πιαλείας και τους Τοπικούς Συλλόγους, στο χώρο του Ανδριάντα του πρώτου Έλληνα πεσόντα στον πόλεμο του 1940.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_543943319752780.jpeg?w=1200&ssl=1)
Παρουσία εκπροσώπων αρχών και Φορέων και πλήθος κόσμου τελέστηκε σε κλίμα συγκίνησης επιμνημόσυνη δέηση και ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από τους φορείς και τη μαθητιώσα νεολαία.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_1327340037447184-1.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_1470892233077758.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_414373056159339.jpeg?w=1200&ssl=1)
Ακούστηκε το πρώτο πολεμικό Ανακοινωθέν του έπους του 1940 και αναγνώστηκε το προσκλητήριο των πεσόντων, ενώ οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Πιαλείας γεμάτοι υπερηφάνεια, απήγγειλαν ποιήματα στο πνεύμα της εκδήλωσης. Η ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου έγινε από την Μπάντα της 1ης Στρατιάς.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_1763444883800367.jpeg?w=1200&ssl=1)
Επίσης η χορωδία του Συλλόγου Γυναικών Παλαιομοναστήρου παρουσίασε τραγούδια του έπους 40.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_718668628601110.jpeg?w=1200&ssl=1)
Κεντρικός ομιλητής ήταν ο κ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟ –συνταξιούχος Στρατηγός.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_2325823744193811.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_2458810614438456.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_547135346102486.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_2528087914137725.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_2507185232873855.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_1342863162560590.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_2790609494317365.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_1540052712786024.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_1680013902134790.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_1352055541634685.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/received_490655144863778.jpeg?w=1200&ssl=1)
Φωτογραφία : Θανάσης Καλαντζής.