![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_124442.jpg?w=1200&ssl=1)
Με την συγκινητική παρουσία χιλιάδων Τρικαλινών και επισκεπτών του τριημέρου, ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις εορτασμού της εθνικής μας επετείου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_124713_1.jpg?w=1200&ssl=1)
Με σύμμαχο τον ζεστό ήλιο και τις καλές καιρικές συνθήκες, πραγματοποιήθηκε στις οδούς Βασίλη Τσιτσάνη και Στρατηγού Σαράφη, μπροστά από την την κεντρική πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου η καθιερωμένη μαθητική παρέλαση για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_123411.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_123733.jpg?w=1200&ssl=1)
Μαθητές και μαθήτριες δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων των Τρικάλων παρέλασαν με καμάρι και χειροκροτήθηκαν από πλήθος κόσμου που είχε συγκεντρωθεί από νωρίς στο κέντρο της πόλης. Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο Υφυπουργός Κώστας Σκρέκας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_122519.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_140754.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_140716.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/IMG_20191028_125723.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/FB_IMG_1572264635739.jpg?w=1200&ssl=1)
Νωρίτερα στις 11 π.μ. πραγματοποιήθηκε επίσημη δοξολογία στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου στην οποία χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρίκκης και Σταγών κ.κ. Χρυσόστομος. Μετά το τέλος της δοξολογίας εκφωνήθηκε μέσα στον Ι.Ν. ο πανηγυρικός της ημέρας από την κ. Ναυσικά Μουλά-Αγγελάκη, Φιλόλογο – υποδιευθύντρια του 1ου Γενικού Λυκείου Τρικάλων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/FB_IMG_1572264659524.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/FB_IMG_1572264649154.jpg?w=1200&ssl=1)
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Ηρώο Πεσόντων, στη ΣΜΥ.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/10/FB_IMG_1572264644987.jpg?w=1200&ssl=1)