![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/received_187279495718895.jpeg?w=1200&ssl=1)
Σε εξέλιξη βρίσκεται το κύμα κακοκαιρίας και στο νομό Τρικάλων με κύριο χαρακτηριστικό τις χαμηλές θερμοκρασίας, τη βροχή κατά διάστήματα στα πεδινά και τα χιόνια στα ορεινά.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/received_709272329478766.jpeg?w=1200&ssl=1)
Η πρωινή χιονόπτωση έντυσε στα λευκά ορεινές περιοχές των δήμων Πύλης και Μετεώρων. Στην περιοχή της Γκρόπας χιονίζει ακατάπαυστα με το ύψος του χιονιού να φτάνει τους 5 έως 10 πόντους.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/received_173074753999027.jpeg?w=1200&ssl=1)
Τα εκχιονιστικά μηχανήματα της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων, επιχειρούν σε όλο το ορεινό οδικό δίκτυο, προκειμένου να παραμείνει ανοιχτό.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/received_2471392173176613.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/received_283104109333154.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/received_2740126676107579.jpeg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/02/received_691483634725651.jpeg?w=1200&ssl=1)