![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/11/photo-1700674776170.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Με την καθιερωμένη εκδήλωση ανάμματος του Χριστουγεννιάτικου δέντρου, ο Δήμος Τρικκαίων σηματοδότησε την έναρξη της εορταστικής περιόδου, που τον καθιστά πρωτεύουσα των Χριστουγέννων. Το κουμπί της φωταγώγησης πάτησε ο Δήμαρχος Τρικκαίων Νίκος Σακκάς, ο οποίος ευχήθηκε σε μικρούς και μεγάλους υγεία και ευτυχία.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/11/photo-1700674762552.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Πρόκειται για υψηλότερο φυσικό χριστουγεννιάτικο δέντρο της χώρας, στην κεντρική πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου, που βρίσκεται υπό ανακατασκευή.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/11/photo-1700674772910.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Δήμος Τρικκαίων, e-trikala ΑΕ, μικροί και μεγάλη, υποδέχονται τη γιορτή των Χριστουγέννων, δύο ακριβώς ημέρες πριν την έναρξη του 12ου Μύλου των Ξωτικών (24 Νοεμβρίου).
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/11/photo-1700674757882.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Με μουσική, με συγκρότημα για ένα μικρό πάρτι, με πυροτεχνήματα, η γιορτή της αγάπης και της χαράς ξεκινά!