Δράση: «Άνοια στην Τρίτη Ηλικία»
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/fotografia-437414.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Την Πέμπτη 25/1/2024, ο Κοινωνικός Λειτουργός κος Ντάσκας Ιορδάνης με την Επισκέπτρια Υγείας κα Κατσαρού Ευθυμία της 1ης ΤΟΜΥ Τρικάλων, πραγματοποίησαν ενημερωτική δράση με θέμα «Άνοια στην Τρίτη Ηλικία» στους εγγεγραμμένους πολίτες του Γ΄ ΚΑΠΗ του Δήμου Τρικκαίων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/fotografia-337413.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Σκοπός της δράσης ήταν η ενημέρωση για την άνοια και τη νόσο Αλτσχάϊμερ, την έγκαιρη αναγνώριση των προειδοποιητικών συμπτωμάτων, τα μέτρα πρόληψης, την διάγνωση και θεραπεία.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/fotografia-637416.jpg?resize=1200%2C1594&ssl=1)
Στο τέλος της ομιλίας πραγματοποιήθηκε εποικοδομητική συζήτηση με τους παρευρισκόμενους. Ευχαριστούμε θερμά το προσωπικό του Γ΄ ΚΑΠΗ για την συνεργασία και εξαιρετική φιλοξενία τους και την Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Μέριμνας που παραβρέθηκε στην ομιλία.
Το παρόν έργο πραγματοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας & της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εντάσσεται στο ΕΣΠΑ 2021-2027 της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/fotografia-537415.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/fotografia-737417.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)