Θέμα Δράσης «Βιώνω τα συναισθήματά μου»
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/fotografia-242392.jpg?resize=900%2C1200&ssl=1)
Την Τρίτη 20/2/2024, ο Κοινωνικός Λειτουργός Ντάσκας Ιορδάνης με την Νοσηλεύτρια Γκουγκουμάτη Κων/να, από την 1η ΤΟΜΥ Τρικάλων, πραγματοποίησαν ενημερωτική δράση με θέμα «Βιώνω τα συναισθήματά μου» στους μαθητές της Α΄ τάξης του Μουσικού Γυμνασίου Τρικάλων.
Την Τετάρτη 6/3/2024 πραγματοποιήθηκε η αντίστοιχη δράση από τον Κοινωνικό Λειτουργό Ντάσκα Ιορδάνη και την Επισκέπτρια Υγείας Πρεβεδουράκη Σοφία, στους μαθητές της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου Τρικάλων, με τη διενέργεια ομιλίας, παρουσίασης (power point) και βιωματικών ασκήσεων.
Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών, ώστε να αναγνωρίζουν τα βασικά συναισθήματα, να τα κατανοούν και να τα εκφράζουν.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/fotografia-342393.jpg?resize=1200%2C904&ssl=1)
Η δράση υλοποιήθηκε με αφορμή την «Ανάπτυξη – υλοποίηση από το Υπουργείο Υγείας δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο, για το σχολικό έτος 2023 – 2024».
Το παρόν έργο πραγματοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας & της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εντάσσεται στο ΕΣΠΑ 2021-2027 της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/fotografia-142391.jpg?resize=1200%2C904&ssl=1)