Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/image0-1-rotated.jpeg?resize=240%2C320&ssl=1)
Η Διευθύντρια και η Εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Παλαιομονάστηρου Τρικάλων ευχαριστούν την φιλόλογο κ. Ευαγγελία Μπλατζώνη που αποδέχτηκε την πρόσκληση τους για να επισκεφτεί το σχολείο την Παρασκευή 9/2/24 με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας.
Η κ. Ευαγγελία Μπλατζώνη μίλησε στους μαθητές για την αξία της ελληνικής γλώσσας. Αρχικά αναφέρθηκε στην ιστορία , καταγωγή του ελληνικού αλφάβητου ,την σπουδαιότητα της ελληνικής γλώσσας ,την σχέση της με τις άλλες γλώσσες .
Στην συνέχεια ακολούθησε διάλογος με τους μαθητές ,απάντησε σε πολλά ερωτήματα και έλυσε αρκετές απορίες των παιδιών.
Τα παιδιά από όλη αυτή τη διαδικασία συνειδητοποίησαν τον θησαυρό της ελληνικής γλώσσας , και πόσο σημαντικό είναι να την διαφυλάξουν .
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/image1.jpeg?resize=232%2C320&ssl=1)