![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704473480152.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Άνοιξε το απόγευμα της Παρασκευής, 5 Ιανουαρίου 2024, η αυλαία των συνεδριάσεων του δημοτικού συμβουλίου Πύλης με τη νέα σύνθεση που προέκυψε μετά τις αυτοδιοικητικές εκλογές του περασμένου Οκτωβρίου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704473298528.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Η ειδική – πρώτη του έτους συνεδρίαση του σώματος είχε μοναδικά θέματα την εκλογή του Προεδρείου καθώς και τακτικών – αναπληρωματικών μελών της Δημοτικής Επιτροπής του Δήμου Πύλης.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704473302768.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου εκλέχτηκε κατά απόλυτη πλειοψηφία των μελών, ο Θανάσης Μπαλατσούκας (η αντιπολίτευση ψήφισε παρών) στη θέση του αντιπροέδρου εκλέχτηκε ο Γιώργος Αναγνώστου, που προτάθηκε από την παράταξη «Πορεία στο Μέλλον» και στη θέση του γραμματέα εκλέχθηκε ο Παναγιώτης Τσόλας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704473482926.jpg?resize=1200%2C675&ssl=1)
Η σύνθεση του προεδρειου του Δημοτικού Συμβουλίου Πύλης είναι η εξής:
Πρόεδρος: Θανάσης Μπαλατσούκας
Αντιπρόεδρος: Γιώργος Αναγνώστου
Γραμματέας: Παναγιώτης Τσόλας
Ταυτόχρονα εκλέχτηκαν με μυστική ψηφοφορία τα 6 μέλη της Δημοτικής Επιτροπής τα οποία είναι :
Πρόεδρος: Κώστας Μαράβας
Τακτικά μέλη :
Γιώργος Καπέλος
Μάκης Παπαγεωργίου
Κώστας Πλαστήρας
Σωτήρης Χατζής
Θεόδωρος Χήρας
Εφη Μπλατζώνη
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704473293546.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)