![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-d4a8634dcaca95967fb60a86e0d23ab2-v.jpg?resize=1200%2C1600&ssl=1)
Οι Καρκάτζαλοι Γοργογυρίου έδωσαν το βροντερό παρών στο 6° Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Κωδωνοφορίας στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 , ήταν η μόνη ομάδα από τον Νόμο Τρικάλων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-5806a09acc91859837cd042eb49bb037-v.jpg?resize=1200%2C1600&ssl=1)
Το Γοργογύρι στα ρίζα του Κόζιακα χρονολογείται περίπου το 500-300 π.χ.
Από όλες όμως τις παραδόσεις και τους μύθους που έχει ο τόπος, αυτό που διατηρείται επί σειρά αιώνων και συνεχίζεται έως σήμερα είναι το πρωτοχρονιάτικο έθιμο των Καρκατζαλαίων. Είναι τοπικό αρχαίο έθιμο των Τρικάλων που έχει μασκοφορεμένη στολή.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-e900cb7aaf9c7ec2cde3a80177e36929-v.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Στο Φεστιβάλ Κωδωνοφορίας συμμετείχαν 40 άνδρες και 15 γυναίκες που προέβαλαν το τοπικό έθιμο.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-ee6cadf5bed51e38363fcf6bbada062c-v.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-3f2f903d5dcdc26e4691dbbfcf99a634-v.jpg?resize=900%2C1200&ssl=1)