«Φούσκωσε» ο Πηνειός στο Βαλομάνδρι – Σε επιφυλακή ο Μάκης Παπαγεωργίου για την κακοκαιρία
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/image-3.jpg?resize=1080%2C810&ssl=1)
Ανέβηκε αισθητά η στάθμη στην κοίτη του Πηνειού ποταμού μετά τις έντονες βροχοπτώσεις που πλήττουν την περιοχή. Ο αντιδήμαρχος Πύλης Μάκης Παπαγεωργίου, βρίσκεται σε επιφυλακή παρακολουθώντας από τα ξημερώματα την εξέλιξη του φαινομένου που επαναφέρει εφιαλτικές μνήμες. Όπως μας είπε ο συνεργάτης του Κώστα Μαράβα…«αυτή τη στιγμή το ποτάμι έχει υπερχειλίσει και βγαίνει στα χωράφια, δεν απειλεί όμως τα αναχώματα». Ο αυτοδιοικητικός της Πύλης βρίσκεται σε ανοιχτή επικοινωνία τόσο με τον Δήμο Πύλης όσο και με την Περιφέρεια Θεσσαλίας για το συντονισμό δράσης εφόσον χρειαστεί.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/1000084002.jpg?resize=1080%2C1440&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/1000084000.jpg?resize=1080%2C810&ssl=1)