![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000093246-1.jpg?resize=1200%2C675&ssl=1)
Το ζήτημα που ανέδειξε η παράταξη «Τρίκαλα πόλη να ζούμε» σχετικά με αναθέσεις περίπου 500.000 ευρώ σε συγκεκριμένο εργολάβο, σύζυγο προέδρου τοπικής κοινότητας, κυριάρχησε στη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Τρικκαίων όπου σύσσωμη η παράταξη της μείζονος αντιπολίτευσης ζητούσε εξηγήσεις από την δημοτική αρχή.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000093229.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Την παραίτηση της προέδρου της Τοπικής Κοινότητας του Δήμου Τρικκαίων που εμπλέκεται με τον σύζυγό της στις αναθέσεις ύψους μισού περίπου εκατομμυρίου ευρώ, ζήτησε στη χθεσινοβραδυνη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης κ. Γ. Ηλιάδης, ενώ κατηγόρησε την πρώην και νυν Δημοτική αρχή για καθεστωτικές νοοτροπίες και πρακτικές.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000093135-2.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Παράλληλα τόνισε ότι οι αναθέσεις για τα κτιριακά συγκροτήματα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που κατευθύνθηκαν στον συγκεκριμένο “μερεμετάκια” το 2023 ήταν κατά μέσο όρο το 76% του συνόλου και τα στοιχεία αποτελούν έρευνα πολλών μηνών.