Εικόνα βγαλμένη από τη σελίδα παραμυθιού θυμίζει η γραφική Ελάτη του Δήμου Πύλης, καθώς η κακοκαιρία την έντυσε τα ξημερώματα του Σαββάτου στα λευκά. Ο δραστήριος πρόεδρος του ορεινού Θερέτρου Κώστας Μπρίζης βρίσκεται σε ετοιμότητα από χθές και κρατώντας δίαυλο επικοινωνίας τόσο με τον Δήμο Πύλης όσο και με την Περιφέρεια Θεσσαλίας συντονίζει τις κινήσεις των συνεργείων. Το τοπίο είναι θαυμάσιο όπως μαρτυρούν οι σχετικές φωτογραφίες. Για το λευκό πέπλο που έχει σκεπάσει την όμορφη Ελάτη, ο Κώστας Μπρίζης, δήλωσε σχετικά:
«Ξημερώσαμε με χιονάκι σήμερα. Το ύψος του ξεπερνά τα 5 εκατοστά και εξακολουθεί να ρίχνει. Δεν υπάρχουν προβλήματα στη συγκοινωνία προς το παρόν. Όχημα της περιφέρειας καθαρίζει τον κεντρικό δρόμο προς Περτούλι και περιμένουμε να βγούνε και τα μηχανήματα του Δήμου να παρέμβουν όπου και αν χρειαστεί. Όμορφη εικόνα για το χωριό μας, που είναι έτοιμο να υποδεχτεί τους επισκέπτες των εορτών. Καλά Χριστούγεννα σε όλους»