![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/image-5-13.jpg?resize=1000%2C750&ssl=1)
Με την προσήκουσα λαμπρότητα και ξεχωριστή μεγαλοπρέπεια εορτάσθηκε στην Ιερά Μητρόπολη Τρίκκης, Γαρδικίου και Πύλης η Ιερά Μνήμη των Αγίων Ισαποστόλων και Θεοστέπτων Βασιλέων Κωνσταντίνου και Ελένης.
Επίκεντρο όλων των εορτίων τιμητικών εκδηλώσεων, ήταν ο περικαλλής Ιερός Ναός των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης της πόλεως των Τρικάλων, όπου το εσπέρας της παραμονής της μεγάλης εορτής 20 Μαΐου 2024 τελέσθηκε ο Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός της Εορτής Χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Τρίκκης, Γαρδικίου και Πύλης κ. Χρυσοστόμου.
Τη διακονία του λόγου ανέλαβε ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης Καλλίνικος Παπαδόπουλος εκ της Ιεράς Μητροπόλεως Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς ο οποίος και αναφέρθηκε στον βίο των Αγίων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/1000097305.jpg?resize=706%2C576&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/1000097303.jpg?resize=706%2C585&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/1000097298.jpg?resize=706%2C557&ssl=1)