Ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων στην γιορτή του 40ου επετειακού Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας

Την Κυριακή 12 Νοεμβρίου διεξήχθη ο 40ος αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας και ο Σύλλογός μας δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτό το μεγάλο παγκόσμιο δρομικό γεγονός , καθώς περισσότεροι από 20.000 δρομείς από 150 χώρες , δήλωσαν συμμετοχή δείχνοντας το μεγαλείο του Μαραθωνίου της Αθήνας . Ο Σύλλογός μας έδωσε δυναμικό παρόν , πραγματοποίησε διήμερη εκδρομή στην Αθήνα και συμμετείχε με έναν πολύ μεγάλο αριθμό αθλητών .Συνολικά 110 δρομείς μας έλαβαν μέρος και τερμάτισαν και στα τρία αγωνίσματα που διεξήχθησαν , τον μαραθώνιο, τα 10 και τα 5 χλμ , κάτι που αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες αποστολές Συλλόγων Δρομέων της χώρας μας .

Την μερίδα του λέοντος, όπως ήταν αναμενόμενο, είχε η μαραθώνια απόσταση , καθώς 80 Τρικαλινοί δρομείς έλαβαν μέρος και τερμάτισαν την απόσταση των 42,195 μέτρων . Ο αριθμός των 80 τερματισμών στο αγώνισμα του μαραθωνίου αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες αποστολές όλων των εποχών για τον Σύλλογό μας . Μέλη μας από όλα τα μέρη της χώρας , Αθήνα , Θεσσαλονίκη , Χαλκίδα , Λάρισα , Βόλο, έδωσαν το καθιερωμένο ραντεβού τους με το μεγάλο δρομικό γεγονός .

Για να φτάσουν όμως να σταθούν στην εκκίνηση του αγώνα, η επίπονη προσπάθειά τους ξεκίνησε μήνες πριν , στα μέσα καλοκαιριού . Από τότε διήνυσαν αρκετά χιλιομετρα ,υπερνικώντας την σωματική και ψυχολογική κούραση για να καταφέρουν να βρεθούν στην εκκίνηση του αγώνα . Έτσι μετά από 42 χλμ. σε μια δύσκολη διαδρομή και κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες κατάφεραν να ζήσουν τον μοναδικό τερματισμό που προσφέρει το Καλλιμάρμαρο Στάδιο .Συναισθήματα κόπωσης , εξάντλησης κ αρνητικών σκέψεων που κάνει κάθε δρομέας κατά την διάρκεια του αγώνα , μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αφού περάσεις την γραμμή του τερματισμού εναλλάσσονται σε συναισθήματα χαράς , ικανοποίησης και συγκίνησης . Πολλά συγχαρητήρια στους δρομείς που έζησαν αυτήν την μοναδική εμπειρία και γίνανε μέρος της ιστορίας του Αυθεντικού μαραθωνίου της Αθήνας.

Στα αποτελέσματα την καλύτερη επίδοση για τους δρομείς μας πέτυχε ο Γιώργος Κακαΐτσας ,όπου με πολύ σωστή διαχείριση του αγώνα (1:39 το πρώτο μισό κ 1:40 το δεύτερο ) τερμάτισε σε χρόνο 3:19:29.Στις γυναίκες η Φούλα Τσαραπατσάνη πέτυχε απόλυτα τον αρχικό της στόχο και τερματισε σε 3:46:54 ,βελτιώνοντας κατά 40 λεπτά την περσινή της επίδοση . Με την επίδοση αυτήν συγκαταλέγεται στην λίστα με τις 100 καλύτερες Ελληνίδες μαραθονωδρόμους για το 2023 .
Αναφορά θα πρέπει να γίνει και στο μεγαλύτερο σε ηλικία αλλά στο και μικρότερο μέλος του Συλλόγου μας που έλαβαν μέρος . Ο αειθαλής Λάκης Μπαρτζιώκας έκανε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε ανάμεσα στους πρώτες Έλληνες στην κατηγορία του . Αναφορά και στον μικρότερο της παρέας , τον Χρήστο Μπάμπαλη που πριν λίγες μέρες έκλεισε το 18ο ετος της ηλικίας του και κατέβηκε από την Θεσσαλονίκη για να τρέξει στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους δρομείς μας!

Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε και την εθελοντική προσφορά μελών του Συλλόγου μας στην διοργάνωση . Η γραμματέας του Συλλόγου μας , Δήμητρα Σταμοπούλου , συμμετείχε εθελοντικά με την ομάδα της Άννας Μπέλτσιου ,Act4V-Εν Δράση, (επίσης μέλος του Συλλόγου μας).

ΑΓΩΝΑΣ 10 ΧΛΜ.

Ο πρώτος αγώνας που διεξήχθη χρονικά ήταν αυτός των 10 χλμ. Οι δρομείς τρέξανε το απόγευμα του Σαββάτου ξεκινώντας από την λεωφόρο Αμαλίας λίγα μέτρα πριν το κτίριο της Βουλής . Διανύοντας μια απόσταση 10 χλμ στο κέντρο της πόλης , τερμάτισαν στο εντυπωσιακά φωταγωγημένο Καλλιμάρμαρο . Στα αποτελέσματα την καλύτερη επίδοση πέτυχε με χρόνο 42:19 o Αλέξανδρος Θεοδοσίου , ενώ στις γυναίκες η Κωνσταντίνα Τασοπούλου τερμάτισε σε 52:42. Άξια αναφοράς και η συμμετοχή του μέλους μας Γιώργου Θεμελη που αποτέλεσε τον μεγαλύτερο σε ηλικία δρομέα που συμμετείχε .Δείτε τα αποτελέσματα των δρομέων μας στα 10 χλμ.

5 ΧΛΜ.

Τέλος το πρωί της Κυριακής πέντε μέλη μας συμμετείχαν στον αγώνα των 5χλμ . Οι δρομείς ξεκίνησαν και αυτοί από την οδό Αμαλίας και διανύοντας την απόσταση στους πιο κεντρικούς δρόμους της Αθήνας , τερμάτισαν επίσης στο Καλλιμάρμαρο στάδιο . Την καλύτερη επίδοση πέτυχε ο Νικόλαος Κολοβός που τερμάτισε σε 26:31 κατακτώντας την 7η θέση της ηλικιακής του κατηγορίας, ενώ στις γυναίκες την καλύτερη επίδοση πέτυχε η Δώρα Τεντολούρη σε 41:04.

1ΚΟΛΟΒΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ26:31
2ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ41:01
3ΛΙΑΚΟΥΜΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ41:01
4ΤΕΝΤΟΛΟΥΡΗ ΔΩΡΑ41:04
5ΜΠΟΥΛΟΒΑΝΑ ΜΑΡΙΑ45:22