![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704890779316.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Αυτοψία στο αίθριο του κτιρίου της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων (πρώην Νομαρχία) πραγματοποίησε το μεσημέρι της Τετάρτης, ο Δήμαρχος Τρικκαίων Νίκος Σακκάς, συνοδευόμενος από την Διευθύντρια Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου Τρικκαίων κ. Θεοδώρα Σαργιώτη.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704890775961.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Στη διάρκεια της επίσκεψης, ο δήμαρχος ενημερώθηκε ενδελεχώς για τις εργασίες που θα ξεκινήσουν οσονούπω ώστε τους επόμενους μήνες να λάβει σάρκα οστά η έμπνευση της Θεοδώρας Σαργιώτη για μετατροπή του «άψυχου» και ανεκμετάλλευτου χώρου σε σύγχρονο χώρο συνάθροισης των Τρικαλινών.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704890767589.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Μάλιστα ο δήμος Τρικκαίων έχει στα συρτάρια του μελέτες για την ανάδειξη του και τις επόμενες μέρες θα επιλεγεί η τελική μορφή που θα έχει το αίθριο στο ισόγειο της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704892027780.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/photo-1704892032154.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)