![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091554.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Ιστορική η σημερινή ημέρα, καθώς κατά την Θεία Λειτουργία, η οποία τελέστηκε στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου, προεξήρχε ο γέροντας Αλέξιος Ξενοφωντινός.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091548.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Ο γέροντας Αλέξιος, πριν ακριβώς 57 ολόκληρα χρόνια, εντάχθηκε στις τάξεις του ιερού κλήρου, λαμβάνοντας την χάρη της ιεροσύνης από τον μακαριστό Μητροπολίτη Τρίκκης και Σταγών κυρό Διονύσιο.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/img-20240414-184419.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Η χειροτονία του μάλιστα τελέστηκε στον Μητροπολιτικό μας Ναό του Αγίου Νικολάου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091552.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Πλήθος πιστών και παλαιών πνευματικών του παιδιών προσήλθαν ώστε να συμμετέχουν στη Θεία Λειτουργια και να λάβουν την ευχή του γέροντα.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091553.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091551.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091547.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091545.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091550.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/04/1000091549.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)