Ξεφάντωσαν τα «Ροκαντζάρια» στην Πηγή (ΦΩΤΟ)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/img-2198.jpg?resize=777%2C518&ssl=1)
Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 2 Ιανουαρίου στην πλατεία του Χωριού, με επιτυχία η εκδήλωση της αναβίωσης του εθίμου «ΤΑ ΡΟΚΑΝΤΖΑΡΙΑ» στην Πηγή, που οργάνωσε ο Σύλλογος Νέων Πηγής σε συνεργασία με την Τοπική Κοινότητα Πηγής, με την παρουσία αρκετού κόσμου που διασκέδασε και χόρεψε στον χώρο που ήταν διαμορφωμένος με φωτιές γύρο-γύρο από τον χώρο της εκδήλωσης.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/img-2200.jpg?resize=777%2C518&ssl=1)
Ο σκοπός της αναβίωσης πέρα από τον ψυχαγωγικό χαρακτήρα είναι να εκδιωχθούν και τα κακά πνεύματα.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/img-2213.jpg?resize=804%2C536&ssl=1)
Παρευρέθηκαν και τίμησαν με την παρουσία τους, οι νέοι Αντιδήμαρχοι του Δήμου Πύλης Πολιτικής Προστασίας κ. Χρήστος Ζιάκας, Πολιτισμού κ. Μαρίνα Πανάγου, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Πηγής κ. Απόστολος Κερασιώτης, ο επ/λής της Αντ/σης του Δήμου Πύλης κ. Θεόδωρος Χήρας, ο δημοτικός Σύμβουλος κ. Χρήστος Μαυρογιάννης, ο Πρόεδρος του Συλλόγου κ. Κώστας Τζιμούρτος και ο πρώην Αντ/ρχο κ. Κων/νος Ζούρτος.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/img-2206.jpg?resize=777%2C518&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/img-f3eea3b7e5740d97a26ae043c5186746-v.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/img-4428a7ee632f06da8864484729d1eb3a-v.jpg?resize=1200%2C801&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/img-04d312ea475f1814b1b2e022189149f9-v.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)