![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082397.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Εξόχως επίκαιρη και ενδιαφέρουσα η εκδήλωση που διοργάνωσε χθές το απόγευμα, στην κατάμεστη αίθουσα του Μουσείου Τσιτσάνη, το Παράρτημα Τρικάλων του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με θέμα “Παραβατικότητα Ανηλίκων” .
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082406.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Εισηγητές οι Νικόλαος Αθ. Αλεξίου Δικηγόρος Παρ’ Αρείω Πάγω – Μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Τρικάλων, Ευάγγελος Καταραχιάς Αστυνόμος Α’ της Υποδιευθύνσεως Ασφαλείας Τρικάλων και Μαρία Γαλάνη Ψυχολόγος – Ψυχοθεραπεύτρια – Εκπαιδευμένη στην Ψυχοδυναμική Ψυχοθεραπεία.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082400.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Συντονίστρια -και εκ των ομιλητών, παραλλήλως- η κα. Ναυσικά Μουλά Συνταξιούχος Καθηγήτρια – Φιλόλογος M.Ed. – Πρώην Υποδιευθύντρια Γ.Ε.Λ. Τρικάλων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082407.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Την επιτυχημένη εκδήλωση χαιρέτισαν ο Πρόεδρος του τοπικού Τμήματος του Ε.Ε.Σ., Στέφανος Μπέης και ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Αστυνομίας Τρικάλων Δημήτριος Μήτραινας, καθώς η Α.Δ.Τ. είχε τον ρόλο του συνδιοργανωτή.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082413.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσαν επίσημα στοιχεία σύμφωνα με τα οποία «η παραβατικότητα των ανηλίκων κάτω των 14 ετών αυξήθηκε κατά 52%. Συγχρόνως, το 16% αυτών των περιστατικών διαδραματίζονται στο σχολικό προαύλιο!».
Δείτε φωτογραφίες και βίντεο:
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082412-1.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082394.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082395.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082396.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082398.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082401.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082402.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082403.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082404.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082405.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082408.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/02/1000082393.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)