![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-20240307-114844.jpg?resize=883%2C595&ssl=1)
Την Τρίτη, το πρωί, θα απομακρυνθεί η στρατιωτική μεταλλική γέφυρα τύπου Μπέλεϋ (BAILEY) από τα Στουρναραίικα.
Σύμφωνα με τον εντεταλμένο περιφερειακό σύμβουλο τεχνικών έργων Θανάση Τσιάρα, την ερχόμενη Τρίτη θα «ξηλωθεί» η γέφυρα ανοίγματος 120 ποδών και θα μεταφερθεί στην θέση «χάνι Τσίτου» στην Καστανιά, που επλήγη από την κακοκαιρία «Daniel».
Σκοπός της Περιφέρειας Θεσσαλίας είναι η δημιουργία μόνιμης κατασκευής από οπλισμένο σκυρόδεμα για την εξυπηρέτηση των κατοίκων των Στουρναραϊικων και της ευρύτερης περιοχής της Μεσοχώρας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-20240307-114913.jpg?resize=868%2C805&ssl=1)