![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/403116801-10219066910583157-685578039387636100-n.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Με την άλλη του ιδιότητα, αυτή του ερμηνευτή, μας (ξανά)συστήνεται ο γνωστός δημοσιογράφος της πόλης Δημήτρης Παδιός, ερμηνεύοντας ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Τρίκαλα η πόλη του φωτός», ένας ύμνος για τη πόλη των Τρικάλων και τις ομορφιές της!
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/234748161-4564228740254334-7522002682502854186-n.jpg?resize=672%2C667&ssl=1)
Την μουσική του τραγουδιού υπογράφει ο δεξιοτέχνης του μπουζουκιού Αντώνης Πουλιάσης, για αρκετά χρόνια στενός συνεργάτης του αείμνηστου κορυφαίου δημιουργού Γιώργου Ζαμπέτα, από το 1988 μέχρι το τέλος της ζωής του το 1992.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/403767063-10219067782804962-5770913998974844940-n.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Τους στίχους του τραγουδιού έγραψαν από κοινού δύο Τρικαλινά παιδιά με πολύ ταλέντο στη γραφή, η Αντιγόνη Ξάνθη και ο Δημήτρης Μιχαήλ. Φιλική συμμετοχή είχε η ερμηνεύτρια Χαρά Λαγαρτζή.
Η ηχογράφηση έγινε το Νοέμβριο του 2023 στο στούντιο του μουσείου Τσιτσάνη με ηχολήπτη τον Στέλιο Καραγιώργο.
Ακούστε το τραγούδι «Τρίκαλα η πόλη του φωτός» στο you tube.
«Τρίκαλα η πόλη του φωτός»
Μουσική: Αντώνης Πουλιάσης
Στίχοι: Αντιγόνη Ξάνθη-Δημήτρης Μιχαήλ
Ερμηνεία: Δημήτρης Παδιός
Φιλική συμμετοχή: Χαρά Λαγαρτζή
Επεξεργασία –μίξη- mastering: Studio OSSA