![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/1000085049.jpg?resize=1200%2C752&ssl=1)
Διευκρινιστική ερώτηση σχετικά με τις προθέσεις της δημοτικής αρχής Πύλης για την ανάπλαση της παρόχθιας περιοχής της Πύλης, το λεγόμενο Πάρκο των Γεφυριών, κατέθεσε στον Δήμαρχο Πύλης, ο νεοεκλεγείς πρόεδρος της Κοινότητας Πύλης Αλέξανδρος Τζιουβάρας. Ο νεαρός αυτοδιοικητικός ζήτησε ενημέρωση για τις μελέτες του εν λόγω έργου, για τυχόν τροποποιήσεις λόγω της κακοκαιρίας «Daniel», αλλά και για το χρονικό ορίζοντα που δίνει η δημοτική αρχή στην υλοποίηση του. Δείτε το βίντεο στη διάρκεια της τελευταίας συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου:
Κώστας Μαράβας: «Όντως το έργο θα αλλάξει την Πύλη»
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/1000085051.jpg?resize=1200%2C675&ssl=1)
Από την πλευρά του Δήμαρχος Πύλης Κώστας Μαράβας, τόνισε πως θα υπάρξει κάποια καθυστέρηση λόγω της εισβολής της κακοκαιρίας «Daniel» που αλλοίωσε την κοίτη. Ο Δήμος ολοκλήρωσε τάχιστα τη σχετική μελέτη για τη διευθέτηση της έκτασης 2,5 χλμ, η οποία θα κοστίσει περί τα 3.3 εκατ. ευρώ. Ο Κώστας Μαράβας, αποσαφήνισε ότι τα χρήματα για την υλοποίηση του έργου 4.7 εκατ. ευρώ είναι εξασφαλισμένα, όμως θα χρειαστεί η συνδρομή της Περιφέρειας Θεσσαλίας για την εκτέλεση της μελέτης. Εξέφρασε την αισιοδοξία του ότι ο νέος Περιφερειάρχης θα ανάψει το «πράσινο φως» ώστε να εκτελεστεί η μελέτη μιας και το έργο συνολικά είναι της Περιφέρειας (Παραπόταμο μέχρι Παλαιοκαρυά). Δείτε το βίντεο: