Ακόμη ένα ουσίας για τον αθλητισμό των Τρικάλων από τον Δήμο Τρικκαίων. Αυτή τη φορά, ο ηλεκτροφωτισμός του ταρτάν του Δημοτικού Σταδίου Τρικάλων, αίτημα χρόνιο όλων, όσοι ασχολούνται και αθλούνται στ αθλήματα του στίβου. Το βράδυ της Δευτέρας 1 Φεβρουαρίου 2019 έγινε η τελική δοκιμή, παρόντος του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Ακη Αναστασίου. Ο οποίος υπενθύμισε ότι με τον τρόπο αυτόν, «εξυπηρετούνται και βοηθούνται οι αθλητές και οι αθλήτριες των Τρικάλων».
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/02/stadio-fota2-150x150.jpg?resize=218%2C218&ssl=1)
Το έργο μάλιστα συνέπεσε με τις πάμπολλες διακρίσεις των αθλητών του στίβου στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Είναι, επίσης, τμήμα των παρεμβάσεων του Δήμου Τρικκαίων στο Στάδιο, που έγιναν ή έχουν ήδη προγραμματιστεί (χλοοτάπητας, αποδυτήρια, τουαλέτες, καθίσματα στις κερκίδες, ανακατασκευές σε διάφορα σημεία, προεργασία για τη θέρμανση στον προπονητικό χώρο κάτω από τις κερκίδες κ.α.). Ο Δήμος Τρικκαίων συνεχίζει να στηρίζει ενεργά τον αθλητισμό με τη βελτίωση ή κατασκευή νέων υποδομών για όλα τα αθλήματα.