![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/12/ktirio5a.jpg?w=1200&ssl=1)
Η καταγραφή με επιστημονικά κριτήρια ήταν το πρώτο βήμα του Δήμου Τρικκαίων για τα ετοιμόρροπα κτήρια.
Σε Τρίκαλα και χωριά το προσωπικό της αρμόδιας υπηρεσίας του Δήμου Τρικκαίων, της Δ/νσης Πολεοδομίας, προέβη σε αυτοψίες. Από αυτές προέκυψε ότι ο ακριβής αριθμός των κτηρίων που είναι ετοιμόρροπα και/ή διατηρητέα, ανέρχεται σε 42.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/12/ktirio3.jpg?w=1200&ssl=1)
Σε κάποιες περιπτώσεις, κτήρια κρίθηκε ότι χρήζουν μεγαλύτερης προσοχής και τοποθετήθηκαν σημάνσεις, ώστε να ενημερώνονται και να προειδοποιούνται οι πολίτες.
Σε επόμενο στάδιο, αναμένεται η εξειδίκευση των εξαγγελιών από την πλευρά της κυβέρνησης, ώστε, σε συνδυασμό με χρηματοδοτικά εργαλεία, να γίνουν οι παρεμβάσεις που θα απαιτηθούν.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/12/ktirio4.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/12/ktirio2.jpg?w=1200&ssl=1)