Στις εκδηλώσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/7gk78401.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
Με αφορμή την 20η Μαΐου Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας, ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Δημήτρης Κουρέτας συμμετείχε την Κυριακή 19 Μαΐου στην έναρξη των διήμερων εκδηλώσεων για την Μέλισσα, στο πάρκο Αλκαζάρ.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/6gk27295-1.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
Μια γιορτή που πραγματοποιείται με σκοπό να αναδειχθεί η συμβολή των μελισσών τόσο στο περιβάλλον όσο και στην ανθρώπινη διατροφή, και την οποία διοργανώνει ο Μελισσοκομικός Συνεταιρισμός Θεσσαλίας (Apis Era) με την στήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας και του Δήμου Λαρισαίων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/6gk27417-1.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
Στο πλαίσιο των δράσεων έγιναν και αγώνες δρόμου: Παιδικός 1 χλμ και ενηλίκων 5 χλμ. με τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας και τον Θεματικό Αντιπεριφερειάρχη Αθλητισμού Σωτήρη Σουλούκο, να απονέμουν μετάλλια στους νικητές και τις νικήτριες των αγώνων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/7gk78280.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)
Επίσης ο Μελισσοκομικός Συνεταιρισμός Θεσσαλίας τίμησε με πλακέτα τον Περιφερειάρχη και τους θεματικούς Αντιπεριφερειάρχες Δημήτρη Τσέτσιλα και Σωτήρη Σουλούκο για την διαρκή στήριξη της Περιφέρειας στον κλάδο της μελισσοκομίας.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/6gk27277-1.jpg?resize=1200%2C800&ssl=1)