![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-123128.jpg?w=1200&ssl=1)
Η τρικαλινή μπισκοτοποιία ΒΙΟΛΑΝΤΑ Α.Ε. προχώρησε σε δωρεά επτά αυτόματων εξωτερικών Απινιδωτών στον Δήμο Τρικκαίων.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-122930-1.jpg?w=1200&ssl=1)
Η παράδοση του πιστοποιημένου εξοπλισμού και η παρουσίαση της χρήσης τους (ΚΑΡΠΑ) πραγματοποιήθηκε από το εκπαιδευτικό προσωπικό του ΔΙΕΚ ΓΝΤ σε λιτή εκδήλωση που διοργάνωσε η δημοτική αρχή στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσείου Τσιτσάνη.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-113125.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-122802-1.jpg?w=1200&ssl=1)
Οι απινιδωτές θα εγκατασταθούν στις έδρες των επτά πρώην Καποδιστριακών Δήμων, στο όρια του Δήμου Τρικκαίων για την κάλυψη των αναγκών των τοπικών κοινωνιών.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-121709.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-124042.jpg?w=1200&ssl=1)
Στην εκδήλωση παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Τρικκαίων Δημήτρης Παπαστεργίου και πρόεδρος και Διευθύνων σύμβουλος της Βιολάντα Α.Ε. Κωνσταντίνος Τζωρτζιώτης.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-121856.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-123214-1.jpg?w=1200&ssl=1)
Την γνωστή εταιρία ευχαρίστησε εγκαρδίως ο Αντιπρόεδρος του Μουσείου Τσιτσάνη Μιχάλης Λάππας, εξάροντας την άμεση ανταποκριση της στο κάλεσμα του.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2021/12/img-20211229-123148.jpg?w=1200&ssl=1)
Ο κ. Παπαστεργίου ευχαρίστησε και τους συντελεστές του ΔΙΕΚ του Νοσοκομείου που παραβρέθηκαν για εκπαίδευση, μαζί με όσους έχουν συμβάλλει συνολικά στην ευαισθητοποίηση για απινιδωτές και ΚΑΡΠΑ.